Historia

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Michowie została oddana do użytku 1 sierpnia 1957 r. Założycielami Spółdzielni było 15 członków z Michowa. Pierwsze walne zebranie organizacyjne
odbyło się 14 lipca 1957 r.

Pierwszy zarząd utworzyli: Ludwik Pejta, Antoni Czerniak, Tomasz Wronowski. OSM w Michowie wraz z przyjętym wzorcowym statutem zostały zarejestrowane w Sądzie Powiatowym w Lubartowie pod numerem R S 2400 w dniu 29 lipca 1957 r. W momencie rozpoczęcia działalności Spółdzielni dysponowała czterema budynkami: biurowym, produkcyjnym, magazynem i kotłownią.

Image

Dobowa zdolność przerobowa michowskiej OSM wynosiła wówczas 20 tys. litrów mleka. Na dzień 30 września 1969 r. Spółdzielnia posiadała 56 stałych punktów skupu mleka, w tym 43 zlewnie, 10 śmietanczarni i 3 punkty łączone. Zatrudniała 32 wozaków.

Oprócz mleka spożywczego i śmietany michowska Spółdzielnia w pierwszych latach działalności produkowała sery edamskie, kazeinę kwasową, twarogi, masło śmietankowe, maślankę, kefir. W latach 70. Spółdzielnia posiadała w każdej wsi punkty skupu mleka.

Następne lata 80-te to powiększanie majątku Spółdzielni poprzez budowę nowych obiektów produkcyjnych i punktów skupu mleka oraz zwiększanie ilości skupowanego mleka i wzrost ilości członków.

Image

W 1984 roku prezesem zarządu został Andrzej Jankowski, który pełnił tę funkcję do 2009 r. Od tego czasu nastąpiła rozbudowa zakładu oraz wprowadzenie nowych wyrobów do produkcji, dostosowanych do wymagań odbiorców i będących konkurencyjnymi w stosunku do podobnych produktów na rynku.

Image

Lata 90-te to dalszy rozwój Spółdzielni. W trosce o otaczające „Michowiankę” środowisko naturalne w 1994 roku została oddana do użytku oczyszczalnia ścieków.

W 1998 roku uruchomiono produkcję twarogów formowanych „Twarożek Babuni” z zastosowaniem pierwszej w Polsce aseptycznej linii ciągłej, która umożliwiła uzyskanie wyrobu o trwałej, wysokiej jakości oraz doskonałym smaku zbliżonym do twarogów wiejskich. W tym samym roku zaczęła działać nowa maszynownia chłodnicza oraz zmieniona została nazwa na Spółdzielnia Mleczarska „Michowianka” w Michowie.

Image

Rok 2001 to przede wszystkim budowa magazynu do przechowywania serów żółtych oraz kotłowni gazowo – olejowej, przyczyniającej się znacznie do obniżenia kosztów energii cieplnej oraz wpływającej na zwiększenie bezpieczeństwa załogi i aspekty ekologiczne. Kolejne lata to szeregi inwestycji mających na celu przystosowanie zakładu do wymogów Unii Europejskiej.

Image

W 2004 roku powstała nowoczesna stacja odbioru mleka i mycia samochodów. Został również zmodernizowany park maszynowy i samochodowy. Oddano do użytku nowy magazyn nabiałowy, laboratorium, szatnie dla pracowników.

W 2005 roku został otwarty nowy dział produkcyjny zajmujący się zagęszczaniem serwatki.

Od 18 lutego 2009 roku do stycznia 2020 roku prezesem zarządu był Jan Chabros.

Od stycznia 2020 roku nowym prezesem zarządu został Marek Barszcz. 

Współpracujemy z sieciami handlowymi : Eurocash, Stokrotka, Makro, Selgros,  Lublindis,  Turis Auchan oraz hurtowniami spożywczymi, dzięki którym nasze produkty można nabyć na terenie niemal całego kraju.